See maksa on Wiktionary
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ceb",
"2": "noun"
},
"expansion": "maksa",
"name": "head"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"mak",
"sa"
]
}
],
"lang": "Cebuano",
"lang_code": "ceb",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Cebuano entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "ceb",
"name": "Willows and poplars",
"orig": "ceb:Willows and poplars",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"the Indian willow (Salix tetrasperma)"
],
"id": "en-maksa-ceb-noun-nWe5dY4Z"
}
],
"word": "maksa"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "noun form"
},
"expansion": "maksa",
"name": "head"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "33 33 33",
"kind": "other",
"name": "Estonian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "maks"
}
],
"glosses": [
"genitive singular of maks"
],
"id": "en-maksa-et-noun-V~bgAgPi",
"links": [
[
"maks",
"maks#Estonian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "33 33 33",
"kind": "other",
"name": "Estonian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "maks"
}
],
"glosses": [
"partitive singular of maks"
],
"id": "en-maksa-et-noun-~~kNlBRa",
"links": [
[
"maks",
"maks#Estonian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"partitive",
"singular"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "33 33 33",
"kind": "other",
"name": "Estonian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "maks"
}
],
"glosses": [
"illative singular of maks"
],
"id": "en-maksa-et-noun-H5di~bP0",
"links": [
[
"maks",
"maks#Estonian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"illative",
"singular"
]
}
],
"word": "maksa"
}
{
"etymology_links": [
[
"*maksa",
"Reconstruction:Proto-Finnic/maksa"
],
[
"maks",
"maks#Estonian"
],
[
"*mëksa",
"Reconstruction:Proto-Uralic/mëksa"
],
[
"mueksie",
"mueksie#Skolt_Sami"
],
[
"максо",
"максо#Erzya"
],
[
"мокш",
"мокш#Eastern_Mari"
],
[
"мус",
"мус#Komi-Permyak"
],
[
"ма̄йт",
"ма̄йт#Northern_Mansi"
],
[
"máj",
"máj#Hungarian"
],
[
"мыд",
"мыд#Tundra_Nenets"
]
],
"etymology_number": "1",
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*maksa"
},
"expansion": "Proto-Finnic *maksa",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "maks"
},
"expansion": "Estonian maks",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-pro",
"3": "*mëksa"
},
"expansion": "Proto-Uralic *mëksa",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "sms",
"2": "mueksie"
},
"expansion": "Skolt Sami mueksie",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "myv",
"2": "максо"
},
"expansion": "Erzya максо (makso)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "mhr",
"2": "мокш"
},
"expansion": "Eastern Mari мокш (mokš)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "koi",
"2": "мус"
},
"expansion": "Komi-Permyak мус (mus)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "mns-nor",
"2": "ма̄йт"
},
"expansion": "Northern Mansi ма̄йт (mājt)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "hu",
"2": "máj"
},
"expansion": "Hungarian máj",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "yrk-tun",
"2": "мыд"
},
"expansion": "Tundra Nenets мыд (mid°)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *maksa (compare Estonian maks), from Proto-Uralic *mëksa (compare Skolt Sami mueksie, Erzya максо (makso), Eastern Mari мокш (mokš), Komi-Permyak мус (mus), Northern Mansi ма̄йт (mājt), Hungarian máj, Tundra Nenets мыд (mid°)).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "maksa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "maksaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "maksoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "maksatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "maksani",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"nominative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksani",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksaini",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"rare",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksaani",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksojani",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksassani",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksaani",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "maksoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "maksattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"instructive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "maksasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"rare",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "maksoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "maksattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "maksamme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksamme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"rare"
]
},
{
"form": "maksaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"plural-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "maksoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"plural-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "maksattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"instructive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "maksanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"rare",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"plural-possessive",
"second-person",
"translative"
]
},
{
"form": "maksoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"plural-possessive",
"second-person",
"translative"
]
},
{
"form": "maksattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "maksansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"rare",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"singular",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "maksaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"singular",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "maksoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "maksoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "maksattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "maksa",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "maksa",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "maks",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Anatomy",
"orig": "fi:Anatomy",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "21 27 18 33",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "ankanmaksa"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "hanhenmaksa"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "jauhemaksapihvi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kalanmaksaöljy"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kananmaksa"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksa-arvo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksahaima"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksakastike"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksakasvain"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksakirroosi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksakudos"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksalaatikko"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksalohko"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksaläikkä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksaläiskä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksamakkara"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksamato"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksamyrkky"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksansiirto"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksansisäinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksapaise"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksapasteija"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksapatee"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksapihvi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksarousku"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksaruoho"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksasairaus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksasammal"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksasolu"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksasyöpä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksatauti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksatoksiini"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksatulehdus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksatäplä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksavuoka"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksoittua"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "rasvamaksa"
}
],
"glosses": [
"liver"
],
"id": "en-maksa-fi-noun-669IqXJX",
"links": [
[
"anatomy",
"anatomy"
],
[
"liver",
"liver"
]
],
"raw_glosses": [
"(anatomy) liver"
],
"topics": [
"anatomy",
"medicine",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑksɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝ks̠ɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑksɑ"
}
],
"word": "maksa"
}
{
"etymology_number": "2",
"etymology_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
"name": "nonlemma"
}
],
"etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb form"
},
"expansion": "maksa",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "21 27 18 33",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
6,
11
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
11,
15
]
],
"english": "It doesn't cost a lot.",
"text": "Se ei maksa paljoa.",
"translation": "It doesn't cost a lot.",
"type": "example"
}
],
"form_of": [
{
"word": "maksaa"
}
],
"glosses": [
"present active indicative connegative of maksaa"
],
"id": "en-maksa-fi-verb-XK4~H2FO",
"links": [
[
"maksaa",
"maksaa#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"connegative",
"form-of",
"indicative",
"present"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "21 27 18 33",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "maksaa"
}
],
"glosses": [
"second-person singular present imperative of maksaa"
],
"id": "en-maksa-fi-verb-zf9rXCVs",
"links": [
[
"maksaa",
"maksaa#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "21 27 18 33",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "maksaa"
}
],
"glosses": [
"second-person singular present active imperative connegative of maksaa"
],
"id": "en-maksa-fi-verb-cR-AUnmq",
"links": [
[
"maksaa",
"maksaa#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"connegative",
"form-of",
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑksɑˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝ks̠ɑ̝(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑksɑ"
}
],
"word": "maksa"
}
{
"categories": [
{
"_dis": "0 0 0 0",
"kind": "other",
"langcode": "izh",
"name": "Ichthyology",
"orig": "izh:Ichthyology",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"etymology_links": [
[
"*maksa",
"Reconstruction:Proto-Finnic/maksa"
],
[
"maksa",
"maksa#Finnish"
],
[
"maks",
"maks#Estonian"
]
],
"etymology_number": "1",
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "urj-pro",
"inh": "1"
},
"expansion": "",
"name": "dercat"
},
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*maksa"
},
"expansion": "Proto-Finnic *maksa",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "maksa"
},
"expansion": "Finnish maksa",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "maks"
},
"expansion": "Estonian maks",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *maksa. Cognates include Finnish maksa and Estonian maks.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "izh-decl/kana",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/kana",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "maksa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksaa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksaas",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksois",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "maksast",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksoist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "maksalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "maksaal",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksoil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "maksalt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksoilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "maksaks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "maksoiks",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "maksanna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksoinna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "maksoin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "maksant",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksoint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "noun"
},
"expansion": "maksa",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"mak‧sa"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"mak‧sa"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"liver of a fish"
],
"id": "en-maksa-izh-noun-WiWLXRx3",
"links": [
[
"liver",
"liver"
],
[
"fish",
"fish"
]
],
"related": [
{
"english": "liver",
"translation": "liver",
"word": "leipäliha"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑksɑ/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈmɑks̠]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈmɑksɑ/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈmɑkʃɑ]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"rhymes": "-ɑks"
},
{
"rhymes": "-ɑksɑ"
}
],
"word": "maksa"
}
{
"categories": [
{
"_dis": "0 0 0 0",
"kind": "other",
"langcode": "izh",
"name": "Ichthyology",
"orig": "izh:Ichthyology",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"etymology_number": "2",
"etymology_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
"name": "nonlemma"
}
],
"etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "verb form"
},
"expansion": "maksa",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"mak‧sa"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"mak‧sa"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "9 9 9 9 8 4 8 1 25 4 13",
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "11 11 11 5 8 2 8 1 28 2 13",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "3 51 16 30",
"kind": "other",
"name": "Ingrian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "14 54 8 25",
"kind": "other",
"langcode": "izh",
"name": "Animal body parts",
"orig": "izh:Animal body parts",
"parents": [
"Body parts",
"Anatomy"
],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "maksaa"
}
],
"glosses": [
"inflection of maksaa:",
"present indicative connegative"
],
"id": "en-maksa-izh-verb-jvAI5TnK",
"links": [
[
"maksaa",
"maksaa#Ingrian"
]
],
"tags": [
"connegative",
"form-of",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "maksaa"
}
],
"glosses": [
"inflection of maksaa:",
"second-person singular imperative"
],
"id": "en-maksa-izh-verb-8O7EN3qs",
"links": [
[
"maksaa",
"maksaa#Ingrian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "maksaa"
}
],
"glosses": [
"inflection of maksaa:",
"second-person singular imperative connegative"
],
"id": "en-maksa-izh-verb-efYf2PRy",
"links": [
[
"maksaa",
"maksaa#Ingrian"
]
],
"tags": [
"connegative",
"form-of",
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑksɑ/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈmɑks̠]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈmɑksɑ/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈmɑkʃɑ]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"rhymes": "-ɑks"
},
{
"rhymes": "-ɑksɑ"
}
],
"word": "maksa"
}
{
"etymology_links": [
[
"maks",
"maks#Livonian"
],
[
"maks",
"maks#Estonian"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "lv",
"2": "liv",
"3": "maks",
"4": "",
"5": "pay, fee"
},
"expansion": "Livonian maks (“pay, fee”)",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "lv",
"2": "et",
"3": "maks",
"4": "",
"5": "pay, fee"
},
"expansion": "Estonian maks (“pay, fee”)",
"name": "uder"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Livonian maks (“pay, fee”) or from Estonian maks (“pay, fee”), already mentioned in 17th-century dictionaries.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "lv-decl-noun",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "maksa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksas",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksas",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksu",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksai",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksām",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksas",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksu",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "maksām",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "maksā",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksās",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"vocative"
]
},
{
"form": "maksas",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"vocative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "lv",
"10": "",
"11": "",
"12": "",
"13": "or",
"14": "",
"15": "",
"16": "",
"2": "noun",
"3": "4th declension",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "",
"8": "",
"9": "or",
"cat2": "",
"g": "f",
"g2": "",
"head": "",
"head2": "",
"sort": ""
},
"expansion": "maksa f (4th declension)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "f",
"2": "4th"
},
"expansion": "maksa f (4th declension)",
"name": "lv-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "maks",
"2": "a",
"3": "4th",
"extrawidth": "-60"
},
"name": "lv-decl-noun"
},
{
"args": {
"1": "maks",
"2": "a",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "",
"8": "",
"drop-v": "",
"keep-s": "",
"x": "-60"
},
"name": "lv-decl-noun-4"
},
{
"args": {
"1": "maksa",
"10": "maksām",
"11": "maksā",
"12": "maksās",
"13": "maksa",
"14": "maksas",
"16": "",
"2": "maksas",
"3": "maksu",
"4": "maksas",
"5": "maksas",
"6": "maksu",
"7": "maksai",
"8": "maksām",
"9": "maksu",
"type": "4th",
"x": "-60"
},
"name": "lv-decl-noun-table"
}
],
"lang": "Latvian",
"lang_code": "lv",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Latvian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Latvian undefined derivations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
12,
17
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
12,
15
]
],
"english": "to work for pay",
"text": "strādāt par maksu",
"translation": "to work for pay",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
5,
10
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
5,
8
]
],
"english": "rent pay",
"text": "īres maksa",
"translation": "rent pay",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
7,
12
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
11,
14
]
],
"english": "membership fee",
"text": "biedru maksa",
"translation": "membership fee",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
7,
12
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
9,
12
]
],
"english": "entrance fee",
"text": "ieejas maksa",
"translation": "entrance fee",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
15,
20
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
10,
13
]
],
"english": "insurance fee",
"text": "apdrošināšanas maksa",
"translation": "insurance fee",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
11,
16
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
19,
23
]
],
"english": "(bus, train, etc.) fare",
"text": "braukšanas maksa",
"translation": "(bus, train, etc.) fare",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
11,
17
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
17,
20
]
],
"english": "entrance without fee (= free admission)",
"text": "ieejas bez maksas",
"translation": "entrance without fee (= free admission)",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
4
]
],
"english": "toll roads",
"text": "maksas ceļi",
"translation": "toll roads",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
9
]
],
"english": "pay(ment) voucher",
"text": "maksas ceļazīme",
"translation": "pay(ment) voucher",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"pay, payment, fee, fare, toll"
],
"id": "en-maksa-lv-noun-ux~dTSg9",
"links": [
[
"pay",
"pay"
],
[
"payment",
"payment"
],
[
"fee",
"fee"
],
[
"fare",
"fare"
],
[
"toll",
"toll"
]
],
"related": [
{
"word": "maksājums"
},
{
"word": "maksātājs"
},
{
"word": "maksātāja"
},
{
"word": "maksāt"
}
],
"tags": [
"declension-4",
"feminine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈmaksa]"
},
{
"audio": "lv-riga-maksa.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/ba/Lv-riga-maksa.ogg/Lv-riga-maksa.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/ba/Lv-riga-maksa.ogg"
}
],
"word": "maksa"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "pl",
"2": "noun form"
},
"expansion": "maksa",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"mak‧sa"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"mak‧sa"
]
}
],
"lang": "Polish",
"lang_code": "pl",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Polish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "maks"
}
],
"glosses": [
"genitive singular of maks"
],
"id": "en-maksa-pl-noun-V~bgAgPi",
"links": [
[
"maks",
"maks#Polish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmak.sa/"
},
{
"rhymes": "-aksa"
}
],
"word": "maksa"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"word": "maks"
},
{
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"word": "maksa"
},
{
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"word": "maksa"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "North Karelian",
"lang_code": "krl-nor",
"word": "makša"
},
{
"lang": "South Karelian",
"lang_code": "krl-sou",
"word": "makša"
}
],
"lang": "Karelian",
"lang_code": "krl"
},
{
"lang": "Livonian",
"lang_code": "liv",
"word": "maksā"
},
{
"lang": "Livvi",
"lang_code": "olo",
"word": "maksu"
},
{
"lang": "Ludian",
"lang_code": "lud",
"word": "maks"
},
{
"lang": "Veps",
"lang_code": "vep",
"word": "maks"
},
{
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"word": "mass"
},
{
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"word": "mahsõ"
}
],
"etymology_links": [
[
"*mëksa",
"Reconstruction:Proto-Uralic/mëksa"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "urj-fin-pro",
"2": "urj-pro",
"3": "*mëksa"
},
"expansion": "Proto-Uralic *mëksa",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Uralic *mëksa.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "urj-fin-decl",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "maksa",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksat",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksan",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksat",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksan",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksadën",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksoidën",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksada",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoida",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksassa",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksahna",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoissa",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksoihna",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksasta",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoista",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksahën",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoihën",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksalla",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoilla",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksalta",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoilta",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksalën",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksalëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoilën",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksoilëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksana",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoina",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksaksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "maksoiksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "maksan",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoin",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksanëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoinëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksatta",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoitta",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "maksa"
},
"name": "urj-fin-decl"
}
],
"lang": "Proto-Finnic",
"lang_code": "urj-fin-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/maksa",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Proto-Finnic nominals by type/a-oi",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"liver"
],
"id": "en-maksa-urj-fin-pro-noun-669IqXJX",
"links": [
[
"liver",
"liver"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"word": "maksa"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ceb",
"2": "noun"
},
"expansion": "maksa",
"name": "head"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"mak",
"sa"
]
}
],
"lang": "Cebuano",
"lang_code": "ceb",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Cebuano entries with incorrect language header",
"Cebuano lemmas",
"Cebuano nouns",
"Entries missing English vernacular names of taxa",
"Entries using missing taxonomic name (species)",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"ceb:Willows and poplars"
],
"glosses": [
"the Indian willow (Salix tetrasperma)"
]
}
],
"word": "maksa"
}
{
"categories": [
"Estonian entries with incorrect language header",
"Estonian non-lemma forms",
"Estonian noun forms",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "noun form"
},
"expansion": "maksa",
"name": "head"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "maks"
}
],
"glosses": [
"genitive singular of maks"
],
"links": [
[
"maks",
"maks#Estonian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "maks"
}
],
"glosses": [
"partitive singular of maks"
],
"links": [
[
"maks",
"maks#Estonian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "maks"
}
],
"glosses": [
"illative singular of maks"
],
"links": [
[
"maks",
"maks#Estonian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"illative",
"singular"
]
}
],
"word": "maksa"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish nouns",
"Finnish terms derived from Proto-Finnic",
"Finnish terms derived from Proto-Uralic",
"Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
"Finnish terms inherited from Proto-Uralic",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish verb forms",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑksɑ",
"Rhymes:Finnish/ɑksɑ/2 syllables"
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "ankanmaksa"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "hanhenmaksa"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "jauhemaksapihvi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kalanmaksaöljy"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kananmaksa"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksa-arvo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksahaima"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksakastike"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksakasvain"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksakirroosi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksakudos"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksalaatikko"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksalohko"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksaläikkä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksaläiskä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksamakkara"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksamato"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksamyrkky"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksansiirto"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksansisäinen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksapaise"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksapasteija"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksapatee"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksapihvi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksarousku"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksaruoho"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksasairaus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksasammal"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksasolu"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksasyöpä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksatauti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksatoksiini"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksatulehdus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksatäplä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksavuoka"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maksoittua"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "rasvamaksa"
}
],
"etymology_links": [
[
"*maksa",
"Reconstruction:Proto-Finnic/maksa"
],
[
"maks",
"maks#Estonian"
],
[
"*mëksa",
"Reconstruction:Proto-Uralic/mëksa"
],
[
"mueksie",
"mueksie#Skolt_Sami"
],
[
"максо",
"максо#Erzya"
],
[
"мокш",
"мокш#Eastern_Mari"
],
[
"мус",
"мус#Komi-Permyak"
],
[
"ма̄йт",
"ма̄йт#Northern_Mansi"
],
[
"máj",
"máj#Hungarian"
],
[
"мыд",
"мыд#Tundra_Nenets"
]
],
"etymology_number": "1",
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*maksa"
},
"expansion": "Proto-Finnic *maksa",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "maks"
},
"expansion": "Estonian maks",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "urj-pro",
"3": "*mëksa"
},
"expansion": "Proto-Uralic *mëksa",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "sms",
"2": "mueksie"
},
"expansion": "Skolt Sami mueksie",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "myv",
"2": "максо"
},
"expansion": "Erzya максо (makso)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "mhr",
"2": "мокш"
},
"expansion": "Eastern Mari мокш (mokš)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "koi",
"2": "мус"
},
"expansion": "Komi-Permyak мус (mus)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "mns-nor",
"2": "ма̄йт"
},
"expansion": "Northern Mansi ма̄йт (mājt)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "hu",
"2": "máj"
},
"expansion": "Hungarian máj",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "yrk-tun",
"2": "мыд"
},
"expansion": "Tundra Nenets мыд (mid°)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *maksa (compare Estonian maks), from Proto-Uralic *mëksa (compare Skolt Sami mueksie, Erzya максо (makso), Eastern Mari мокш (mokš), Komi-Permyak мус (mus), Northern Mansi ма̄йт (mājt), Hungarian máj, Tundra Nenets мыд (mid°)).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "maksa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "maksaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "maksoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "maksatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "maksani",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"nominative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksani",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksaini",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"rare",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksaani",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksojani",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksassani",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksaani",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "maksoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "maksattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"instructive",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "maksasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"rare",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "maksoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"singular-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "maksattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "maksoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"second-person",
"singular",
"singular-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "maksamme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksamme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"rare"
]
},
{
"form": "maksaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"partitive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"inessive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"illative",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"plural-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "maksoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"plural-possessive",
"translative"
]
},
{
"form": "maksattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"instructive",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "maksoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"first-person",
"plural",
"plural-possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "maksanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"plural-possessive",
"rare",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"plural-possessive",
"second-person",
"translative"
]
},
{
"form": "maksoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"plural-possessive",
"second-person",
"translative"
]
},
{
"form": "maksattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "maksoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"plural-possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "maksansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"rare",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"singular",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "maksaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive",
"singular",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "maksoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "maksoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"third-person",
"translative"
]
},
{
"form": "maksattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "maksoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "maksa",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "maksa",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "maks",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"fi:Anatomy"
],
"glosses": [
"liver"
],
"links": [
[
"anatomy",
"anatomy"
],
[
"liver",
"liver"
]
],
"raw_glosses": [
"(anatomy) liver"
],
"topics": [
"anatomy",
"medicine",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑksɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝ks̠ɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑksɑ"
}
],
"word": "maksa"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish verb forms",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑksɑ",
"Rhymes:Finnish/ɑksɑ/2 syllables"
],
"etymology_number": "2",
"etymology_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
"name": "nonlemma"
}
],
"etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb form"
},
"expansion": "maksa",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
6,
11
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
11,
15
]
],
"english": "It doesn't cost a lot.",
"text": "Se ei maksa paljoa.",
"translation": "It doesn't cost a lot.",
"type": "example"
}
],
"form_of": [
{
"word": "maksaa"
}
],
"glosses": [
"present active indicative connegative of maksaa"
],
"links": [
[
"maksaa",
"maksaa#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"connegative",
"form-of",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "maksaa"
}
],
"glosses": [
"second-person singular present imperative of maksaa"
],
"links": [
[
"maksaa",
"maksaa#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "maksaa"
}
],
"glosses": [
"second-person singular present active imperative connegative of maksaa"
],
"links": [
[
"maksaa",
"maksaa#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"connegative",
"form-of",
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑksɑˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝ks̠ɑ̝(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑksɑ"
}
],
"word": "maksa"
}
{
"categories": [
"Ingrian entries with incorrect language header",
"Ingrian lemmas",
"Ingrian non-lemma forms",
"Ingrian nouns",
"Ingrian terms derived from Proto-Finnic",
"Ingrian terms derived from Proto-Uralic",
"Ingrian terms inherited from Proto-Finnic",
"Ingrian terms inherited from Proto-Uralic",
"Ingrian terms with IPA pronunciation",
"Ingrian verb forms",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Ingrian/ɑks",
"Rhymes:Ingrian/ɑks/2 syllables",
"Rhymes:Ingrian/ɑksɑ",
"Rhymes:Ingrian/ɑksɑ/2 syllables",
"izh:Animal body parts",
"izh:Ichthyology"
],
"etymology_links": [
[
"*maksa",
"Reconstruction:Proto-Finnic/maksa"
],
[
"maksa",
"maksa#Finnish"
],
[
"maks",
"maks#Estonian"
]
],
"etymology_number": "1",
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "urj-pro",
"inh": "1"
},
"expansion": "",
"name": "dercat"
},
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*maksa"
},
"expansion": "Proto-Finnic *maksa",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "maksa"
},
"expansion": "Finnish maksa",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "maks"
},
"expansion": "Estonian maks",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *maksa. Cognates include Finnish maksa and Estonian maks.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "izh-decl/kana",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/kana",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "maksa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksaa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksaas",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksois",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "maksast",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksoist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "maksalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "maksaal",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksoil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "maksalt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksoilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "maksaks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "maksoiks",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "maksanna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksoinna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "maksoin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "maksant",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksoint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "noun"
},
"expansion": "maksa",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"mak‧sa"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"mak‧sa"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "noun",
"related": [
{
"english": "liver",
"translation": "liver",
"word": "leipäliha"
}
],
"senses": [
{
"glosses": [
"liver of a fish"
],
"links": [
[
"liver",
"liver"
],
[
"fish",
"fish"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑksɑ/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈmɑks̠]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈmɑksɑ/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈmɑkʃɑ]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"rhymes": "-ɑks"
},
{
"rhymes": "-ɑksɑ"
}
],
"word": "maksa"
}
{
"categories": [
"Ingrian entries with incorrect language header",
"Ingrian non-lemma forms",
"Ingrian terms with IPA pronunciation",
"Ingrian verb forms",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Ingrian/ɑks",
"Rhymes:Ingrian/ɑks/2 syllables",
"Rhymes:Ingrian/ɑksɑ",
"Rhymes:Ingrian/ɑksɑ/2 syllables",
"izh:Animal body parts",
"izh:Ichthyology"
],
"etymology_number": "2",
"etymology_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
"name": "nonlemma"
}
],
"etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "verb form"
},
"expansion": "maksa",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"mak‧sa"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"mak‧sa"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "maksaa"
}
],
"glosses": [
"inflection of maksaa:",
"present indicative connegative"
],
"links": [
[
"maksaa",
"maksaa#Ingrian"
]
],
"tags": [
"connegative",
"form-of",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "maksaa"
}
],
"glosses": [
"inflection of maksaa:",
"second-person singular imperative"
],
"links": [
[
"maksaa",
"maksaa#Ingrian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "maksaa"
}
],
"glosses": [
"inflection of maksaa:",
"second-person singular imperative connegative"
],
"links": [
[
"maksaa",
"maksaa#Ingrian"
]
],
"tags": [
"connegative",
"form-of",
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑksɑ/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈmɑks̠]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈmɑksɑ/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈmɑkʃɑ]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"rhymes": "-ɑks"
},
{
"rhymes": "-ɑksɑ"
}
],
"word": "maksa"
}
{
"etymology_links": [
[
"maks",
"maks#Livonian"
],
[
"maks",
"maks#Estonian"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "lv",
"2": "liv",
"3": "maks",
"4": "",
"5": "pay, fee"
},
"expansion": "Livonian maks (“pay, fee”)",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "lv",
"2": "et",
"3": "maks",
"4": "",
"5": "pay, fee"
},
"expansion": "Estonian maks (“pay, fee”)",
"name": "uder"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Livonian maks (“pay, fee”) or from Estonian maks (“pay, fee”), already mentioned in 17th-century dictionaries.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "lv-decl-noun",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "maksa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksas",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksas",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksu",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksai",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksām",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksas",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksu",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "maksām",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "maksā",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksās",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"vocative"
]
},
{
"form": "maksas",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"vocative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "lv",
"10": "",
"11": "",
"12": "",
"13": "or",
"14": "",
"15": "",
"16": "",
"2": "noun",
"3": "4th declension",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "",
"8": "",
"9": "or",
"cat2": "",
"g": "f",
"g2": "",
"head": "",
"head2": "",
"sort": ""
},
"expansion": "maksa f (4th declension)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "f",
"2": "4th"
},
"expansion": "maksa f (4th declension)",
"name": "lv-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "maks",
"2": "a",
"3": "4th",
"extrawidth": "-60"
},
"name": "lv-decl-noun"
},
{
"args": {
"1": "maks",
"2": "a",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "",
"8": "",
"drop-v": "",
"keep-s": "",
"x": "-60"
},
"name": "lv-decl-noun-4"
},
{
"args": {
"1": "maksa",
"10": "maksām",
"11": "maksā",
"12": "maksās",
"13": "maksa",
"14": "maksas",
"16": "",
"2": "maksas",
"3": "maksu",
"4": "maksas",
"5": "maksas",
"6": "maksu",
"7": "maksai",
"8": "maksām",
"9": "maksu",
"type": "4th",
"x": "-60"
},
"name": "lv-decl-noun-table"
}
],
"lang": "Latvian",
"lang_code": "lv",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "maksājums"
},
{
"word": "maksātājs"
},
{
"word": "maksātāja"
},
{
"word": "maksāt"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Latvian entries with incorrect language header",
"Latvian feminine nouns",
"Latvian fourth declension nouns",
"Latvian lemmas",
"Latvian nouns",
"Latvian terms borrowed from Livonian",
"Latvian terms derived from Estonian",
"Latvian terms derived from Livonian",
"Latvian terms with usage examples",
"Latvian undefined derivations",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
12,
17
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
12,
15
]
],
"english": "to work for pay",
"text": "strādāt par maksu",
"translation": "to work for pay",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
5,
10
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
5,
8
]
],
"english": "rent pay",
"text": "īres maksa",
"translation": "rent pay",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
7,
12
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
11,
14
]
],
"english": "membership fee",
"text": "biedru maksa",
"translation": "membership fee",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
7,
12
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
9,
12
]
],
"english": "entrance fee",
"text": "ieejas maksa",
"translation": "entrance fee",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
15,
20
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
10,
13
]
],
"english": "insurance fee",
"text": "apdrošināšanas maksa",
"translation": "insurance fee",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
11,
16
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
19,
23
]
],
"english": "(bus, train, etc.) fare",
"text": "braukšanas maksa",
"translation": "(bus, train, etc.) fare",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
11,
17
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
17,
20
]
],
"english": "entrance without fee (= free admission)",
"text": "ieejas bez maksas",
"translation": "entrance without fee (= free admission)",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
4
]
],
"english": "toll roads",
"text": "maksas ceļi",
"translation": "toll roads",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
6
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
9
]
],
"english": "pay(ment) voucher",
"text": "maksas ceļazīme",
"translation": "pay(ment) voucher",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"pay, payment, fee, fare, toll"
],
"links": [
[
"pay",
"pay"
],
[
"payment",
"payment"
],
[
"fee",
"fee"
],
[
"fare",
"fare"
],
[
"toll",
"toll"
]
],
"tags": [
"declension-4",
"feminine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈmaksa]"
},
{
"audio": "lv-riga-maksa.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/ba/Lv-riga-maksa.ogg/Lv-riga-maksa.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/ba/Lv-riga-maksa.ogg"
}
],
"word": "maksa"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "pl",
"2": "noun form"
},
"expansion": "maksa",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"mak‧sa"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"mak‧sa"
]
}
],
"lang": "Polish",
"lang_code": "pl",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"Polish 2-syllable words",
"Polish entries with incorrect language header",
"Polish non-lemma forms",
"Polish noun forms",
"Polish terms with IPA pronunciation",
"Rhymes:Polish/aksa",
"Rhymes:Polish/aksa/2 syllables"
],
"form_of": [
{
"word": "maks"
}
],
"glosses": [
"genitive singular of maks"
],
"links": [
[
"maks",
"maks#Polish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmak.sa/"
},
{
"rhymes": "-aksa"
}
],
"word": "maksa"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"word": "maks"
},
{
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"word": "maksa"
},
{
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"word": "maksa"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "North Karelian",
"lang_code": "krl-nor",
"word": "makša"
},
{
"lang": "South Karelian",
"lang_code": "krl-sou",
"word": "makša"
}
],
"lang": "Karelian",
"lang_code": "krl"
},
{
"lang": "Livonian",
"lang_code": "liv",
"word": "maksā"
},
{
"lang": "Livvi",
"lang_code": "olo",
"word": "maksu"
},
{
"lang": "Ludian",
"lang_code": "lud",
"word": "maks"
},
{
"lang": "Veps",
"lang_code": "vep",
"word": "maks"
},
{
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"word": "mass"
},
{
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"word": "mahsõ"
}
],
"etymology_links": [
[
"*mëksa",
"Reconstruction:Proto-Uralic/mëksa"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "urj-fin-pro",
"2": "urj-pro",
"3": "*mëksa"
},
"expansion": "Proto-Uralic *mëksa",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Uralic *mëksa.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "urj-fin-decl",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "maksa",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksat",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksan",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksat",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksan",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksadën",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksoidën",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksada",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoida",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksassa",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksahna",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoissa",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksoihna",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksasta",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoista",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksahën",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoihën",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksalla",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoilla",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksalta",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoilta",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksalën",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksalëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoilën",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksoilëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksana",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoina",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksaksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "maksoiksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "maksan",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoin",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "maksanëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoinëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "maksatta",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "maksoitta",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "maksa"
},
"name": "urj-fin-decl"
}
],
"lang": "Proto-Finnic",
"lang_code": "urj-fin-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/maksa",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Proto-Finnic entries with incorrect language header",
"Proto-Finnic lemmas",
"Proto-Finnic nominals by type/a-oi",
"Proto-Finnic nouns",
"Proto-Finnic terms derived from Proto-Uralic",
"Proto-Finnic terms inherited from Proto-Uralic",
"urj-fin-pro:Body"
],
"glosses": [
"liver"
],
"links": [
[
"liver",
"liver"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"word": "maksa"
}
Download raw JSONL data for maksa meaning in All languages combined (47.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-10-03 from the enwiktionary dump dated 2026-09-02 using wiktextract (1a05e46 and e3d6d4e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.