"maksa" meaning in All languages combined

See maksa on Wiktionary

Noun [Cebuano]

Head templates: {{head|ceb|noun}} maksa
  1. the Indian willow (Salix tetrasperma)

Noun [Estonian]

Head templates: {{head|et|noun form}} maksa
  1. genitive singular of maks Tags: form-of, genitive, singular Form of: maks
    Sense id: en-maksa-et-noun-V~bgAgPi Categories (other): Estonian entries with incorrect language header Disambiguation of Estonian entries with incorrect language header: 33 33 33
  2. partitive singular of maks Tags: form-of, partitive, singular Form of: maks
    Sense id: en-maksa-et-noun-~~kNlBRa Categories (other): Estonian entries with incorrect language header Disambiguation of Estonian entries with incorrect language header: 33 33 33
  3. illative singular of maks Tags: form-of, illative, singular Form of: maks
    Sense id: en-maksa-et-noun-H5di~bP0 Categories (other): Estonian entries with incorrect language header Disambiguation of Estonian entries with incorrect language header: 33 33 33

Noun [Finnish]

IPA: /ˈmɑksɑ/, [ˈmɑ̝ks̠ɑ̝]
Rhymes: -ɑksɑ Etymology: From Proto-Finnic *maksa (compare Estonian maks), from Proto-Uralic *mëksa (compare Skolt Sami mueksie, Erzya максо (makso), Eastern Mari мокш (mokš), Komi-Permyak мус (mus), Northern Mansi ма̄йт (mājt), Hungarian máj, Tundra Nenets мыд (mid°)). Etymology templates: {{inh|fi|urj-fin-pro|*maksa}} Proto-Finnic *maksa, {{cog|et|maks}} Estonian maks, {{inh|fi|urj-pro|*mëksa}} Proto-Uralic *mëksa, {{cog|sms|mueksie}} Skolt Sami mueksie, {{cog|myv|максо}} Erzya максо (makso), {{cog|mhr|мокш}} Eastern Mari мокш (mokš), {{cog|koi|мус}} Komi-Permyak мус (mus), {{cog|mns-nor|ма̄йт}} Northern Mansi ма̄йт (mājt), {{cog|hu|máj}} Hungarian máj, {{cog|yrk-tun|мыд}} Tundra Nenets мыд (mid°) Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} maksa, {{fi-noun}} maksa Inflection templates: {{fi-decl-kala|maks|||a}} Forms: no-table-tags [table-tags], maksa [nominative, singular], maksat [nominative, plural], maksa [accusative, nominative, singular], maksat [accusative, nominative, plural], maksan [accusative, genitive, singular], maksat [accusative, genitive, plural], maksan [genitive, singular], maksojen [genitive, plural], maksain [genitive, plural, rare], maksaa [partitive, singular], maksoja [partitive, plural], maksassa [inessive, singular], maksoissa [inessive, plural], maksasta [elative, singular], maksoista [elative, plural], maksaan [illative, singular], maksoihin [illative, plural], maksalla [adessive, singular], maksoilla [adessive, plural], maksalta [ablative, singular], maksoilta [ablative, plural], maksalle [allative, singular], maksoille [allative, plural], maksana [essive, singular], maksoina [essive, plural], maksaksi [singular, translative], maksoiksi [plural, translative], maksatta [abessive, singular], maksoitta [abessive, plural], - [instructive, singular], maksoin [instructive, plural], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], maksani [first-person, nominative, singular, singular-possessive], maksani [accusative, first-person, nominative, singular, singular-possessive], maksani [accusative, first-person, genitive, singular, singular-possessive], maksani [first-person, genitive, singular, singular-possessive], maksojeni [first-person, genitive, singular, singular-possessive], maksaini [first-person, genitive, rare, singular, singular-possessive], maksaani [first-person, partitive, singular, singular-possessive], maksojani [first-person, partitive, singular, singular-possessive], maksassani [first-person, inessive, singular, singular-possessive], maksoissani [first-person, inessive, singular, singular-possessive], maksastani [elative, first-person, singular, singular-possessive], maksoistani [elative, first-person, singular, singular-possessive], maksaani [first-person, illative, singular, singular-possessive], maksoihini [first-person, illative, singular, singular-possessive], maksallani [adessive, first-person, singular, singular-possessive], maksoillani [adessive, first-person, singular, singular-possessive], maksaltani [ablative, first-person, singular, singular-possessive], maksoiltani [ablative, first-person, singular, singular-possessive], maksalleni [allative, first-person, singular, singular-possessive], maksoilleni [allative, first-person, singular, singular-possessive], maksanani [essive, first-person, singular, singular-possessive], maksoinani [essive, first-person, singular, singular-possessive], maksakseni [first-person, singular, singular-possessive, translative], maksoikseni [first-person, singular, singular-possessive, translative], maksattani [abessive, first-person, singular, singular-possessive], maksoittani [abessive, first-person, singular, singular-possessive], - [first-person, instructive, singular, singular-possessive], - [comitative, first-person, singular, singular-possessive], maksoineni [comitative, first-person, singular, singular-possessive], no-table-tags [table-tags], maksasi [nominative, second-person, singular, singular-possessive], maksasi [accusative, nominative, second-person, singular, singular-possessive], maksasi [accusative, genitive, second-person, singular, singular-possessive], maksasi [genitive, second-person, singular, singular-possessive], maksojesi [genitive, second-person, singular, singular-possessive], maksaisi [genitive, rare, second-person, singular, singular-possessive], maksaasi [partitive, second-person, singular, singular-possessive], maksojasi [partitive, second-person, singular, singular-possessive], maksassasi [inessive, second-person, singular, singular-possessive], maksoissasi [inessive, second-person, singular, singular-possessive], maksastasi [elative, second-person, singular, singular-possessive], maksoistasi [elative, second-person, singular, singular-possessive], maksaasi [illative, second-person, singular, singular-possessive], maksoihisi [illative, second-person, singular, singular-possessive], maksallasi [adessive, second-person, singular, singular-possessive], maksoillasi [adessive, second-person, singular, singular-possessive], maksaltasi [ablative, second-person, singular, singular-possessive], maksoiltasi [ablative, second-person, singular, singular-possessive], maksallesi [allative, second-person, singular, singular-possessive], maksoillesi [allative, second-person, singular, singular-possessive], maksanasi [essive, second-person, singular, singular-possessive], maksoinasi [essive, second-person, singular, singular-possessive], maksaksesi [second-person, singular, singular-possessive, translative], maksoiksesi [second-person, singular, singular-possessive, translative], maksattasi [abessive, second-person, singular, singular-possessive], maksoittasi [abessive, second-person, singular, singular-possessive], - [instructive, second-person, singular, singular-possessive], - [comitative, second-person, singular, singular-possessive], maksoinesi [comitative, second-person, singular, singular-possessive], no-table-tags [table-tags], maksamme [first-person, nominative, plural, plural-possessive], maksamme [accusative, first-person, nominative, plural, plural-possessive], maksamme [accusative, first-person, genitive, plural, plural-possessive], maksamme [first-person, genitive, plural, plural-possessive], maksojemme [first-person, genitive, plural, plural-possessive], maksaimme [first-person, genitive, plural, plural-possessive, rare], maksaamme [first-person, partitive, plural, plural-possessive], maksojamme [first-person, partitive, plural, plural-possessive], maksassamme [first-person, inessive, plural, plural-possessive], maksoissamme [first-person, inessive, plural, plural-possessive], maksastamme [elative, first-person, plural, plural-possessive], maksoistamme [elative, first-person, plural, plural-possessive], maksaamme [first-person, illative, plural, plural-possessive], maksoihimme [first-person, illative, plural, plural-possessive], maksallamme [adessive, first-person, plural, plural-possessive], maksoillamme [adessive, first-person, plural, plural-possessive], maksaltamme [ablative, first-person, plural, plural-possessive], maksoiltamme [ablative, first-person, plural, plural-possessive], maksallemme [allative, first-person, plural, plural-possessive], maksoillemme [allative, first-person, plural, plural-possessive], maksanamme [essive, first-person, plural, plural-possessive], maksoinamme [essive, first-person, plural, plural-possessive], maksaksemme [first-person, plural, plural-possessive, translative], maksoiksemme [first-person, plural, plural-possessive, translative], maksattamme [abessive, first-person, plural, plural-possessive], maksoittamme [abessive, first-person, plural, plural-possessive], - [first-person, instructive, plural, plural-possessive], - [comitative, first-person, plural, plural-possessive], maksoinemme [comitative, first-person, plural, plural-possessive], no-table-tags [table-tags], maksanne [nominative, plural, plural-possessive, second-person], maksanne [accusative, nominative, plural, plural-possessive, second-person], maksanne [accusative, genitive, plural, plural-possessive, second-person], maksanne [genitive, plural, plural-possessive, second-person], maksojenne [genitive, plural, plural-possessive, second-person], maksainne [genitive, plural, plural-possessive, rare, second-person], maksaanne [partitive, plural, plural-possessive, second-person], maksojanne [partitive, plural, plural-possessive, second-person], maksassanne [inessive, plural, plural-possessive, second-person], maksoissanne [inessive, plural, plural-possessive, second-person], maksastanne [elative, plural, plural-possessive, second-person], maksoistanne [elative, plural, plural-possessive, second-person], maksaanne [illative, plural, plural-possessive, second-person], maksoihinne [illative, plural, plural-possessive, second-person], maksallanne [adessive, plural, plural-possessive, second-person], maksoillanne [adessive, plural, plural-possessive, second-person], maksaltanne [ablative, plural, plural-possessive, second-person], maksoiltanne [ablative, plural, plural-possessive, second-person], maksallenne [allative, plural, plural-possessive, second-person], maksoillenne [allative, plural, plural-possessive, second-person], maksananne [essive, plural, plural-possessive, second-person], maksoinanne [essive, plural, plural-possessive, second-person], maksaksenne [plural, plural-possessive, second-person, translative], maksoiksenne [plural, plural-possessive, second-person, translative], maksattanne [abessive, plural, plural-possessive, second-person], maksoittanne [abessive, plural, plural-possessive, second-person], - [instructive, plural, plural-possessive, second-person], - [comitative, plural, plural-possessive, second-person], maksoinenne [comitative, plural, plural-possessive, second-person], no-table-tags [table-tags], maksansa [nominative, possessive, singular, third-person], maksansa [nominative, plural, possessive, third-person], maksansa [accusative, nominative, possessive, singular, third-person], maksansa [accusative, nominative, plural, possessive, third-person], maksansa [accusative, genitive, possessive, singular, third-person], maksansa [accusative, genitive, plural, possessive, third-person], maksansa [genitive, possessive, singular, third-person], maksojensa [genitive, plural, possessive, third-person], maksainsa [genitive, plural, possessive, rare, third-person], maksaansa [partitive, possessive, singular, third-person], maksojaan [partitive, plural, possessive, third-person], maksojansa [partitive, plural, possessive, third-person], maksassaan [inessive, possessive, singular, third-person], maksassansa [inessive, possessive, singular, third-person], maksoissaan [inessive, plural, possessive, third-person], maksoissansa [inessive, plural, possessive, third-person], maksastaan [elative, possessive, singular, third-person], maksastansa [elative, possessive, singular, third-person], maksoistaan [elative, plural, possessive, third-person], maksoistansa [elative, plural, possessive, third-person], maksaansa [illative, possessive, singular, third-person], maksoihinsa [illative, plural, possessive, third-person], maksallaan [adessive, possessive, singular, third-person], maksallansa [adessive, possessive, singular, third-person], maksoillaan [adessive, plural, possessive, third-person], maksoillansa [adessive, plural, possessive, third-person], maksaltaan [ablative, possessive, singular, third-person], maksaltansa [ablative, possessive, singular, third-person], maksoiltaan [ablative, plural, possessive, third-person], maksoiltansa [ablative, plural, possessive, third-person], maksalleen [allative, possessive, singular, third-person], maksallensa [allative, possessive, singular, third-person], maksoilleen [allative, plural, possessive, third-person], maksoillensa [allative, plural, possessive, third-person], maksanaan [essive, possessive, singular, third-person], maksanansa [essive, possessive, singular, third-person], maksoinaan [essive, plural, possessive, third-person], maksoinansa [essive, plural, possessive, third-person], maksakseen [possessive, singular, third-person, translative], maksaksensa [possessive, singular, third-person, translative], maksoikseen [plural, possessive, third-person, translative], maksoiksensa [plural, possessive, third-person, translative], maksattaan [abessive, possessive, singular, third-person], maksattansa [abessive, possessive, singular, third-person], maksoittaan [abessive, plural, possessive, third-person], maksoittansa [abessive, plural, possessive, third-person], - [instructive, possessive, singular, third-person], - [instructive, plural, possessive, third-person], - [comitative, possessive, singular, third-person], maksoineen [comitative, plural, possessive, third-person], maksoinensa [comitative, plural, possessive, third-person]
  1. (anatomy) liver
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Verb [Finnish]

IPA: /ˈmɑksɑˣ/, [ˈmɑ̝ks̠ɑ̝(ʔ)]
Rhymes: -ɑksɑ Etymology: See the etymology of the corresponding lemma form. Etymology templates: {{nonlemma}} See the etymology of the corresponding lemma form. Head templates: {{head|fi|verb form}} maksa
  1. present active indicative connegative of maksaa Tags: active, connegative, form-of, indicative, present Form of: maksaa
    Sense id: en-maksa-fi-verb-XK4~H2FO Categories (other): Finnish entries with incorrect language header Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 21 27 18 33
  2. second-person singular present imperative of maksaa Tags: form-of, imperative, present, second-person, singular Form of: maksaa
    Sense id: en-maksa-fi-verb-zf9rXCVs Categories (other): Finnish entries with incorrect language header Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 21 27 18 33
  3. second-person singular present active imperative connegative of maksaa Tags: active, connegative, form-of, imperative, present, second-person, singular Form of: maksaa
    Sense id: en-maksa-fi-verb-cR-AUnmq Categories (other): Finnish entries with incorrect language header Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 21 27 18 33
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Ingrian]

IPA: /ˈmɑksɑ/ [Ala-Laukaa], [ˈmɑks̠] [Ala-Laukaa], /ˈmɑksɑ/ [Soikkola], [ˈmɑkʃɑ] [Soikkola]
Rhymes: -ɑks, -ɑksɑ Etymology: From Proto-Finnic *maksa. Cognates include Finnish maksa and Estonian maks. Etymology templates: {{dercat|izh|urj-pro|inh=1}}, {{inh|izh|urj-fin-pro|*maksa}} Proto-Finnic *maksa, {{cog|fi|maksa}} Finnish maksa, {{cog|et|maks}} Estonian maks Head templates: {{head|izh|noun}} maksa Forms: no-table-tags [table-tags], maksa [nominative, singular], maksat [nominative, plural], maksan [genitive, singular], maksoin [genitive, plural], maksaa [partitive, singular], maksoja [partitive, plural], maksaa [illative, singular], maksoi [illative, plural], maksaas [inessive, plural], maksois [inessive], maksast [elative, plural], maksoist [elative], maksalle [allative, plural], maksoille [allative], maksaal [adessive, plural], maksoil [adessive], maksalt [ablative, plural], maksoilt [ablative], maksaks [plural, translative], maksoiks [translative], maksanna [essive, plural], maksaan [essive, plural], maksoinna [essive], maksoin [essive], maksant [exessive, plural], maksoint [exessive]
  1. liver of a fish Related terms: leipäliha (english: liver)
    Sense id: en-maksa-izh-noun-WiWLXRx3
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1 Categories (other): Ichthyology Disambiguation of Ichthyology: 0 0 0 0

Verb [Ingrian]

IPA: /ˈmɑksɑ/ [Ala-Laukaa], [ˈmɑks̠] [Ala-Laukaa], /ˈmɑksɑ/ [Soikkola], [ˈmɑkʃɑ] [Soikkola]
Rhymes: -ɑks, -ɑksɑ Etymology: See the etymology of the corresponding lemma form. Etymology templates: {{nonlemma}} See the etymology of the corresponding lemma form. Head templates: {{head|izh|verb form}} maksa
  1. inflection of maksaa:
    present indicative connegative
    Tags: connegative, form-of, indicative, present Form of: maksaa
    Sense id: en-maksa-izh-verb-jvAI5TnK Categories (other): Pages with 6 entries, Pages with entries, Ingrian entries with incorrect language header, Animal body parts Disambiguation of Pages with 6 entries: 9 9 9 9 8 4 8 1 25 4 13 Disambiguation of Pages with entries: 11 11 11 5 8 2 8 1 28 2 13 Disambiguation of Ingrian entries with incorrect language header: 3 51 16 30 Disambiguation of Animal body parts: 14 54 8 25
  2. inflection of maksaa:
    second-person singular imperative
    Tags: form-of, imperative, second-person, singular Form of: maksaa
    Sense id: en-maksa-izh-verb-8O7EN3qs
  3. inflection of maksaa:
    second-person singular imperative connegative
    Tags: connegative, form-of, imperative, second-person, singular Form of: maksaa
    Sense id: en-maksa-izh-verb-efYf2PRy
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2 Categories (other): Ichthyology Disambiguation of Ichthyology: 0 0 0 0

Noun [Latvian]

IPA: [ˈmaksa] Audio: lv-riga-maksa.ogg
Etymology: Borrowed from Livonian maks (“pay, fee”) or from Estonian maks (“pay, fee”), already mentioned in 17th-century dictionaries. Etymology templates: {{bor|lv|liv|maks||pay, fee}} Livonian maks (“pay, fee”), {{uder|lv|et|maks||pay, fee}} Estonian maks (“pay, fee”) Head templates: {{head|lv|noun|4th declension||||||or||||or||||cat2=|g=f|g2=|head=|head2=|sort=}} maksa f (4th declension), {{lv-noun|f|4th}} maksa f (4th declension) Inflection templates: {{lv-decl-noun|maks|a|4th|extrawidth=-60}}, {{lv-decl-noun-4|maks|a|4=|5=|6=|7=|8=|drop-v=|keep-s=|x=-60}}, {{lv-decl-noun-table|maksa|maksas|maksu|maksas|maksas|maksu|maksai|maksām|maksu|maksām|maksā|maksās|maksa|maksas|16=|type=4th|x=-60}} Forms: no-table-tags [table-tags], maksa [nominative, singular], maksas [nominative, plural], maksas [genitive, singular], maksu [genitive, plural], maksai [dative, singular], maksām [dative, plural], maksu [accusative, singular], maksas [accusative, plural], maksu [instrumental, singular], maksām [instrumental, plural], maksā [locative, singular], maksās [locative, plural], maksa [singular, vocative], maksas [plural, vocative]
  1. pay, payment, fee, fare, toll Tags: declension-4, feminine Related terms: maksājums, maksātājs, maksātāja, maksāt

Noun [Polish]

IPA: /ˈmak.sa/
Rhymes: -aksa Head templates: {{head|pl|noun form}} maksa
  1. genitive singular of maks Tags: form-of, genitive, singular Form of: maks
    Sense id: en-maksa-pl-noun-V~bgAgPi Categories (other): Pages with 6 entries, Pages with entries, Polish entries with incorrect language header

Noun [Proto-Finnic]

Etymology: From Proto-Uralic *mëksa. Etymology templates: {{inh|urj-fin-pro|urj-pro|*mëksa}} Proto-Uralic *mëksa Inflection templates: {{urj-fin-decl|maksa}} Forms: no-table-tags [table-tags], maksa [nominative, singular], maksat [nominative, plural], maksan [accusative, singular], maksat [accusative, plural], maksan [genitive, singular], maksadën [genitive, plural], maksoidën [genitive, plural], maksada [partitive, singular], maksoida [partitive, plural], maksassa [inessive, singular], maksahna [inessive, singular], maksoissa [inessive, plural], maksoihna [inessive, plural], maksasta [elative, singular], maksoista [elative, plural], maksahën [illative, singular], maksoihën [illative, plural], maksalla [adessive, singular], maksoilla [adessive, plural], maksalta [ablative, singular], maksoilta [ablative, plural], maksalën [allative, singular], maksalëk [allative, singular], maksoilën [allative, plural], maksoilëk [allative, plural], maksana [essive, singular], maksoina [essive, plural], maksaksi [singular, translative], maksoiksi [plural, translative], maksan [instructive, singular], maksoin [instructive, plural], maksanëk [comitative, singular], maksoinëk [comitative, plural], maksatta [abessive, singular], maksoitta [abessive, plural]
  1. liver Tags: reconstruction

Inflected forms

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ceb",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "maksa",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "mak",
        "sa"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Cebuano",
  "lang_code": "ceb",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Cebuano entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 6 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "ceb",
          "name": "Willows and poplars",
          "orig": "ceb:Willows and poplars",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "the Indian willow (Salix tetrasperma)"
      ],
      "id": "en-maksa-ceb-noun-nWe5dY4Z"
    }
  ],
  "word": "maksa"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "maksa",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "maks"
        }
      ],
      "glosses": [
        "genitive singular of maks"
      ],
      "id": "en-maksa-et-noun-V~bgAgPi",
      "links": [
        [
          "maks",
          "maks#Estonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "maks"
        }
      ],
      "glosses": [
        "partitive singular of maks"
      ],
      "id": "en-maksa-et-noun-~~kNlBRa",
      "links": [
        [
          "maks",
          "maks#Estonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "maks"
        }
      ],
      "glosses": [
        "illative singular of maks"
      ],
      "id": "en-maksa-et-noun-H5di~bP0",
      "links": [
        [
          "maks",
          "maks#Estonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "illative",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "maksa"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "*maksa",
      "Reconstruction:Proto-Finnic/maksa"
    ],
    [
      "maks",
      "maks#Estonian"
    ],
    [
      "*mëksa",
      "Reconstruction:Proto-Uralic/mëksa"
    ],
    [
      "mueksie",
      "mueksie#Skolt_Sami"
    ],
    [
      "максо",
      "максо#Erzya"
    ],
    [
      "мокш",
      "мокш#Eastern_Mari"
    ],
    [
      "мус",
      "мус#Komi-Permyak"
    ],
    [
      "ма̄йт",
      "ма̄йт#Northern_Mansi"
    ],
    [
      "máj",
      "máj#Hungarian"
    ],
    [
      "мыд",
      "мыд#Tundra_Nenets"
    ]
  ],
  "etymology_number": "1",
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*maksa"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *maksa",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "maks"
      },
      "expansion": "Estonian maks",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*mëksa"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *mëksa",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sms",
        "2": "mueksie"
      },
      "expansion": "Skolt Sami mueksie",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "myv",
        "2": "максо"
      },
      "expansion": "Erzya максо (makso)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mhr",
        "2": "мокш"
      },
      "expansion": "Eastern Mari мокш (mokš)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "koi",
        "2": "мус"
      },
      "expansion": "Komi-Permyak мус (mus)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mns-nor",
        "2": "ма̄йт"
      },
      "expansion": "Northern Mansi ма̄йт (mājt)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "máj"
      },
      "expansion": "Hungarian máj",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yrk-tun",
        "2": "мыд"
      },
      "expansion": "Tundra Nenets мыд (mid°)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *maksa (compare Estonian maks), from Proto-Uralic *mëksa (compare Skolt Sami mueksie, Erzya максо (makso), Eastern Mari мокш (mokš), Komi-Permyak мус (mus), Northern Mansi ма̄йт (mājt), Hungarian máj, Tundra Nenets мыд (mid°)).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksojen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksalta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksatta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "maksani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "nominative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksojeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "rare",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksojani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksassani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksastani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksallani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksalleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksanani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksattani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instructive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksojesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "rare",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksojasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksassasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksastasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksallasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksallesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksanasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksattasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksojemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksojamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksassamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksastamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksallamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksallemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksanamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksattamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instructive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "maksanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksojenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksainne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "rare",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksojanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksassanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksastanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksallanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksallenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksananne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksattanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "maksansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksojensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksainsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "rare",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksojaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksojansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksassaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksassansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksastaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksastansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksallaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksallansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksalleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksallensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksanaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksanansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksattaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksattansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "maksa",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "maksa",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "maks",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-decl-kala"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "fi",
          "name": "Anatomy",
          "orig": "fi:Anatomy",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "21 27 18 33",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish kala-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "ankanmaksa"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "hanhenmaksa"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "jauhemaksapihvi"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "kalanmaksaöljy"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "kananmaksa"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksa-arvo"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksahaima"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksakastike"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksakasvain"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksakirroosi"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksakudos"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksalaatikko"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksalohko"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksaläikkä"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksaläiskä"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksamakkara"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksamato"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksamyrkky"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksansiirto"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksansisäinen"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksapaise"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksapasteija"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksapatee"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksapihvi"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksarousku"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksaruoho"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksasairaus"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksasammal"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksasolu"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksasyöpä"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksatauti"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksatoksiini"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksatulehdus"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksatäplä"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksavuoka"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "maksoittua"
        },
        {
          "sense": "compounds",
          "word": "rasvamaksa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "liver"
      ],
      "id": "en-maksa-fi-noun-669IqXJX",
      "links": [
        [
          "anatomy",
          "anatomy"
        ],
        [
          "liver",
          "liver"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(anatomy) liver"
      ],
      "topics": [
        "anatomy",
        "medicine",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑksɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑ̝ks̠ɑ̝]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑksɑ"
    }
  ],
  "word": "maksa"
}

{
  "etymology_number": "2",
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "maksa",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "21 27 18 33",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              6,
              11
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              11,
              15
            ]
          ],
          "english": "It doesn't cost a lot.",
          "text": "Se ei maksa paljoa.",
          "translation": "It doesn't cost a lot.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "maksaa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "present active indicative connegative of maksaa"
      ],
      "id": "en-maksa-fi-verb-XK4~H2FO",
      "links": [
        [
          "maksaa",
          "maksaa#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "connegative",
        "form-of",
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "21 27 18 33",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "maksaa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second-person singular present imperative of maksaa"
      ],
      "id": "en-maksa-fi-verb-zf9rXCVs",
      "links": [
        [
          "maksaa",
          "maksaa#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "21 27 18 33",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "maksaa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second-person singular present active imperative connegative of maksaa"
      ],
      "id": "en-maksa-fi-verb-cR-AUnmq",
      "links": [
        [
          "maksaa",
          "maksaa#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "connegative",
        "form-of",
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑksɑˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑ̝ks̠ɑ̝(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑksɑ"
    }
  ],
  "word": "maksa"
}

{
  "categories": [
    {
      "_dis": "0 0 0 0",
      "kind": "other",
      "langcode": "izh",
      "name": "Ichthyology",
      "orig": "izh:Ichthyology",
      "parents": [],
      "source": "w+disamb"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*maksa",
      "Reconstruction:Proto-Finnic/maksa"
    ],
    [
      "maksa",
      "maksa#Finnish"
    ],
    [
      "maks",
      "maks#Estonian"
    ]
  ],
  "etymology_number": "1",
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-pro",
        "inh": "1"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*maksa"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *maksa",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "maksa"
      },
      "expansion": "Finnish maksa",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "maks"
      },
      "expansion": "Estonian maks",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *maksa. Cognates include Finnish maksa and Estonian maks.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/kana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "3/kana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksois",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksast",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaal",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksalt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoinna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksant",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "maksa",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "mak‧sa"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "mak‧sa"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "liver of a fish"
      ],
      "id": "en-maksa-izh-noun-WiWLXRx3",
      "links": [
        [
          "liver",
          "liver"
        ],
        [
          "fish",
          "fish"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "english": "liver",
          "translation": "liver",
          "word": "leipäliha"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑksɑ/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑks̠]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈmɑksɑ/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑkʃɑ]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-ɑks"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑksɑ"
    }
  ],
  "word": "maksa"
}

{
  "categories": [
    {
      "_dis": "0 0 0 0",
      "kind": "other",
      "langcode": "izh",
      "name": "Ichthyology",
      "orig": "izh:Ichthyology",
      "parents": [],
      "source": "w+disamb"
    }
  ],
  "etymology_number": "2",
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "maksa",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "mak‧sa"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "mak‧sa"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "9 9 9 9 8 4 8 1 25 4 13",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 6 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "11 11 11 5 8 2 8 1 28 2 13",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "3 51 16 30",
          "kind": "other",
          "name": "Ingrian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "14 54 8 25",
          "kind": "other",
          "langcode": "izh",
          "name": "Animal body parts",
          "orig": "izh:Animal body parts",
          "parents": [
            "Body parts",
            "Anatomy"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "maksaa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of maksaa:",
        "present indicative connegative"
      ],
      "id": "en-maksa-izh-verb-jvAI5TnK",
      "links": [
        [
          "maksaa",
          "maksaa#Ingrian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "connegative",
        "form-of",
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "maksaa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of maksaa:",
        "second-person singular imperative"
      ],
      "id": "en-maksa-izh-verb-8O7EN3qs",
      "links": [
        [
          "maksaa",
          "maksaa#Ingrian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "maksaa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of maksaa:",
        "second-person singular imperative connegative"
      ],
      "id": "en-maksa-izh-verb-efYf2PRy",
      "links": [
        [
          "maksaa",
          "maksaa#Ingrian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "connegative",
        "form-of",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑksɑ/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑks̠]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈmɑksɑ/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑkʃɑ]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-ɑks"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑksɑ"
    }
  ],
  "word": "maksa"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "maks",
      "maks#Livonian"
    ],
    [
      "maks",
      "maks#Estonian"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "liv",
        "3": "maks",
        "4": "",
        "5": "pay, fee"
      },
      "expansion": "Livonian maks (“pay, fee”)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "et",
        "3": "maks",
        "4": "",
        "5": "pay, fee"
      },
      "expansion": "Estonian maks (“pay, fee”)",
      "name": "uder"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Livonian maks (“pay, fee”) or from Estonian maks (“pay, fee”), already mentioned in 17th-century dictionaries.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "maksa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "or",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "noun",
        "3": "4th declension",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "or",
        "cat2": "",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "head": "",
        "head2": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "maksa f (4th declension)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "4th"
      },
      "expansion": "maksa f (4th declension)",
      "name": "lv-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "maks",
        "2": "a",
        "3": "4th",
        "extrawidth": "-60"
      },
      "name": "lv-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "maks",
        "2": "a",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "drop-v": "",
        "keep-s": "",
        "x": "-60"
      },
      "name": "lv-decl-noun-4"
    },
    {
      "args": {
        "1": "maksa",
        "10": "maksām",
        "11": "maksā",
        "12": "maksās",
        "13": "maksa",
        "14": "maksas",
        "16": "",
        "2": "maksas",
        "3": "maksu",
        "4": "maksas",
        "5": "maksas",
        "6": "maksu",
        "7": "maksai",
        "8": "maksām",
        "9": "maksu",
        "type": "4th",
        "x": "-60"
      },
      "name": "lv-decl-noun-table"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Latvian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Latvian undefined derivations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 6 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              12,
              17
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              12,
              15
            ]
          ],
          "english": "to work for pay",
          "text": "strādāt par maksu",
          "translation": "to work for pay",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              5,
              10
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              5,
              8
            ]
          ],
          "english": "rent pay",
          "text": "īres maksa",
          "translation": "rent pay",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              7,
              12
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              11,
              14
            ]
          ],
          "english": "membership fee",
          "text": "biedru maksa",
          "translation": "membership fee",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              7,
              12
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              9,
              12
            ]
          ],
          "english": "entrance fee",
          "text": "ieejas maksa",
          "translation": "entrance fee",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              15,
              20
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              10,
              13
            ]
          ],
          "english": "insurance fee",
          "text": "apdrošināšanas maksa",
          "translation": "insurance fee",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              11,
              16
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              19,
              23
            ]
          ],
          "english": "(bus, train, etc.) fare",
          "text": "braukšanas maksa",
          "translation": "(bus, train, etc.) fare",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              11,
              17
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              17,
              20
            ]
          ],
          "english": "entrance without fee (= free admission)",
          "text": "ieejas bez maksas",
          "translation": "entrance without fee (= free admission)",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              6
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              0,
              4
            ]
          ],
          "english": "toll roads",
          "text": "maksas ceļi",
          "translation": "toll roads",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              6
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              0,
              9
            ]
          ],
          "english": "pay(ment) voucher",
          "text": "maksas ceļazīme",
          "translation": "pay(ment) voucher",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "pay, payment, fee, fare, toll"
      ],
      "id": "en-maksa-lv-noun-ux~dTSg9",
      "links": [
        [
          "pay",
          "pay"
        ],
        [
          "payment",
          "payment"
        ],
        [
          "fee",
          "fee"
        ],
        [
          "fare",
          "fare"
        ],
        [
          "toll",
          "toll"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "maksājums"
        },
        {
          "word": "maksātājs"
        },
        {
          "word": "maksātāja"
        },
        {
          "word": "maksāt"
        }
      ],
      "tags": [
        "declension-4",
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈmaksa]"
    },
    {
      "audio": "lv-riga-maksa.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/ba/Lv-riga-maksa.ogg/Lv-riga-maksa.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/ba/Lv-riga-maksa.ogg"
    }
  ],
  "word": "maksa"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "maksa",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "mak‧sa"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "mak‧sa"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Polish",
  "lang_code": "pl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 6 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Polish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "maks"
        }
      ],
      "glosses": [
        "genitive singular of maks"
      ],
      "id": "en-maksa-pl-noun-V~bgAgPi",
      "links": [
        [
          "maks",
          "maks#Polish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmak.sa/"
    },
    {
      "rhymes": "-aksa"
    }
  ],
  "word": "maksa"
}

{
  "descendants": [
    {
      "lang": "Estonian",
      "lang_code": "et",
      "word": "maks"
    },
    {
      "lang": "Finnish",
      "lang_code": "fi",
      "word": "maksa"
    },
    {
      "lang": "Ingrian",
      "lang_code": "izh",
      "word": "maksa"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "North Karelian",
          "lang_code": "krl-nor",
          "word": "makša"
        },
        {
          "lang": "South Karelian",
          "lang_code": "krl-sou",
          "word": "makša"
        }
      ],
      "lang": "Karelian",
      "lang_code": "krl"
    },
    {
      "lang": "Livonian",
      "lang_code": "liv",
      "word": "maksā"
    },
    {
      "lang": "Livvi",
      "lang_code": "olo",
      "word": "maksu"
    },
    {
      "lang": "Ludian",
      "lang_code": "lud",
      "word": "maks"
    },
    {
      "lang": "Veps",
      "lang_code": "vep",
      "word": "maks"
    },
    {
      "lang": "Võro",
      "lang_code": "vro",
      "word": "mass"
    },
    {
      "lang": "Votic",
      "lang_code": "vot",
      "word": "mahsõ"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*mëksa",
      "Reconstruction:Proto-Uralic/mëksa"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*mëksa"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *mëksa",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Uralic *mëksa.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-decl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "maksa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksadën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoidën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksada",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoida",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksassa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksahna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoissa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoihna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoista",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksahën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoihën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksalla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoilla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksalta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoilta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksalën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksalëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoilën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoilëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksana",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoina",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoiksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksanëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoinëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksatta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoitta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "maksa"
      },
      "name": "urj-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/maksa",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic nominals by type/a-oi",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "liver"
      ],
      "id": "en-maksa-urj-fin-pro-noun-669IqXJX",
      "links": [
        [
          "liver",
          "liver"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "maksa"
}
{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ceb",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "maksa",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "mak",
        "sa"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Cebuano",
  "lang_code": "ceb",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Cebuano entries with incorrect language header",
        "Cebuano lemmas",
        "Cebuano nouns",
        "Entries missing English vernacular names of taxa",
        "Entries using missing taxonomic name (species)",
        "Pages with 6 entries",
        "Pages with entries",
        "ceb:Willows and poplars"
      ],
      "glosses": [
        "the Indian willow (Salix tetrasperma)"
      ]
    }
  ],
  "word": "maksa"
}

{
  "categories": [
    "Estonian entries with incorrect language header",
    "Estonian non-lemma forms",
    "Estonian noun forms",
    "Pages with 6 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "maksa",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "maks"
        }
      ],
      "glosses": [
        "genitive singular of maks"
      ],
      "links": [
        [
          "maks",
          "maks#Estonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "maks"
        }
      ],
      "glosses": [
        "partitive singular of maks"
      ],
      "links": [
        [
          "maks",
          "maks#Estonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "maks"
        }
      ],
      "glosses": [
        "illative singular of maks"
      ],
      "links": [
        [
          "maks",
          "maks#Estonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "illative",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "maksa"
}

{
  "categories": [
    "Finnish 2-syllable words",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish kala-type nominals",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish non-lemma forms",
    "Finnish nouns",
    "Finnish terms derived from Proto-Finnic",
    "Finnish terms derived from Proto-Uralic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Uralic",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Finnish verb forms",
    "Pages with 6 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Finnish/ɑksɑ",
    "Rhymes:Finnish/ɑksɑ/2 syllables"
  ],
  "derived": [
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "ankanmaksa"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "hanhenmaksa"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "jauhemaksapihvi"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "kalanmaksaöljy"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "kananmaksa"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksa-arvo"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksahaima"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksakastike"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksakasvain"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksakirroosi"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksakudos"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksalaatikko"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksalohko"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksaläikkä"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksaläiskä"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksamakkara"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksamato"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksamyrkky"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksansiirto"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksansisäinen"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksapaise"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksapasteija"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksapatee"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksapihvi"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksarousku"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksaruoho"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksasairaus"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksasammal"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksasolu"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksasyöpä"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksatauti"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksatoksiini"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksatulehdus"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksatäplä"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksavuoka"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "maksoittua"
    },
    {
      "sense": "compounds",
      "word": "rasvamaksa"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*maksa",
      "Reconstruction:Proto-Finnic/maksa"
    ],
    [
      "maks",
      "maks#Estonian"
    ],
    [
      "*mëksa",
      "Reconstruction:Proto-Uralic/mëksa"
    ],
    [
      "mueksie",
      "mueksie#Skolt_Sami"
    ],
    [
      "максо",
      "максо#Erzya"
    ],
    [
      "мокш",
      "мокш#Eastern_Mari"
    ],
    [
      "мус",
      "мус#Komi-Permyak"
    ],
    [
      "ма̄йт",
      "ма̄йт#Northern_Mansi"
    ],
    [
      "máj",
      "máj#Hungarian"
    ],
    [
      "мыд",
      "мыд#Tundra_Nenets"
    ]
  ],
  "etymology_number": "1",
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*maksa"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *maksa",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "maks"
      },
      "expansion": "Estonian maks",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*mëksa"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *mëksa",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sms",
        "2": "mueksie"
      },
      "expansion": "Skolt Sami mueksie",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "myv",
        "2": "максо"
      },
      "expansion": "Erzya максо (makso)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mhr",
        "2": "мокш"
      },
      "expansion": "Eastern Mari мокш (mokš)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "koi",
        "2": "мус"
      },
      "expansion": "Komi-Permyak мус (mus)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mns-nor",
        "2": "ма̄йт"
      },
      "expansion": "Northern Mansi ма̄йт (mājt)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "máj"
      },
      "expansion": "Hungarian máj",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yrk-tun",
        "2": "мыд"
      },
      "expansion": "Tundra Nenets мыд (mid°)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *maksa (compare Estonian maks), from Proto-Uralic *mëksa (compare Skolt Sami mueksie, Erzya максо (makso), Eastern Mari мокш (mokš), Komi-Permyak мус (mus), Northern Mansi ма̄йт (mājt), Hungarian máj, Tundra Nenets мыд (mid°)).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksojen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksalta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksatta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "maksani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "nominative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksojeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "rare",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksojani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksassani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksastani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksallani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksalleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksanani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksattani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instructive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksojesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "rare",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksojasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksassasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksastasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksallasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksallesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksanasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksattasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksojemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksojamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksassamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksastamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksallamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksallemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksanamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksattamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instructive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "maksanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksojenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksainne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "rare",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksojanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksassanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksastanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksallanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksallenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksananne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksattanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "maksansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksojensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksainsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "rare",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksojaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksojansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksassaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksassansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksastaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksastansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksallaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksallansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksalleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksallensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksanaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksanansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksakseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksattaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksattansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "maksa",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "maksa",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "maks",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-decl-kala"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "fi:Anatomy"
      ],
      "glosses": [
        "liver"
      ],
      "links": [
        [
          "anatomy",
          "anatomy"
        ],
        [
          "liver",
          "liver"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(anatomy) liver"
      ],
      "topics": [
        "anatomy",
        "medicine",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑksɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑ̝ks̠ɑ̝]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑksɑ"
    }
  ],
  "word": "maksa"
}

{
  "categories": [
    "Finnish 2-syllable words",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish non-lemma forms",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Finnish verb forms",
    "Pages with 6 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Finnish/ɑksɑ",
    "Rhymes:Finnish/ɑksɑ/2 syllables"
  ],
  "etymology_number": "2",
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "maksa",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              6,
              11
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              11,
              15
            ]
          ],
          "english": "It doesn't cost a lot.",
          "text": "Se ei maksa paljoa.",
          "translation": "It doesn't cost a lot.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "maksaa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "present active indicative connegative of maksaa"
      ],
      "links": [
        [
          "maksaa",
          "maksaa#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "connegative",
        "form-of",
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "maksaa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second-person singular present imperative of maksaa"
      ],
      "links": [
        [
          "maksaa",
          "maksaa#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "maksaa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second-person singular present active imperative connegative of maksaa"
      ],
      "links": [
        [
          "maksaa",
          "maksaa#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "connegative",
        "form-of",
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑksɑˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑ̝ks̠ɑ̝(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑksɑ"
    }
  ],
  "word": "maksa"
}

{
  "categories": [
    "Ingrian entries with incorrect language header",
    "Ingrian lemmas",
    "Ingrian non-lemma forms",
    "Ingrian nouns",
    "Ingrian terms derived from Proto-Finnic",
    "Ingrian terms derived from Proto-Uralic",
    "Ingrian terms inherited from Proto-Finnic",
    "Ingrian terms inherited from Proto-Uralic",
    "Ingrian terms with IPA pronunciation",
    "Ingrian verb forms",
    "Pages with 6 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Ingrian/ɑks",
    "Rhymes:Ingrian/ɑks/2 syllables",
    "Rhymes:Ingrian/ɑksɑ",
    "Rhymes:Ingrian/ɑksɑ/2 syllables",
    "izh:Animal body parts",
    "izh:Ichthyology"
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*maksa",
      "Reconstruction:Proto-Finnic/maksa"
    ],
    [
      "maksa",
      "maksa#Finnish"
    ],
    [
      "maks",
      "maks#Estonian"
    ]
  ],
  "etymology_number": "1",
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-pro",
        "inh": "1"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*maksa"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *maksa",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "maksa"
      },
      "expansion": "Finnish maksa",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "maks"
      },
      "expansion": "Estonian maks",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *maksa. Cognates include Finnish maksa and Estonian maks.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/kana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "3/kana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksois",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksast",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaal",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksalt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoinna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksant",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "maksa",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "mak‧sa"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "mak‧sa"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "english": "liver",
      "translation": "liver",
      "word": "leipäliha"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "liver of a fish"
      ],
      "links": [
        [
          "liver",
          "liver"
        ],
        [
          "fish",
          "fish"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑksɑ/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑks̠]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈmɑksɑ/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑkʃɑ]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-ɑks"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑksɑ"
    }
  ],
  "word": "maksa"
}

{
  "categories": [
    "Ingrian entries with incorrect language header",
    "Ingrian non-lemma forms",
    "Ingrian terms with IPA pronunciation",
    "Ingrian verb forms",
    "Pages with 6 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Ingrian/ɑks",
    "Rhymes:Ingrian/ɑks/2 syllables",
    "Rhymes:Ingrian/ɑksɑ",
    "Rhymes:Ingrian/ɑksɑ/2 syllables",
    "izh:Animal body parts",
    "izh:Ichthyology"
  ],
  "etymology_number": "2",
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "maksa",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "mak‧sa"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "mak‧sa"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "maksaa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of maksaa:",
        "present indicative connegative"
      ],
      "links": [
        [
          "maksaa",
          "maksaa#Ingrian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "connegative",
        "form-of",
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "maksaa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of maksaa:",
        "second-person singular imperative"
      ],
      "links": [
        [
          "maksaa",
          "maksaa#Ingrian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "maksaa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of maksaa:",
        "second-person singular imperative connegative"
      ],
      "links": [
        [
          "maksaa",
          "maksaa#Ingrian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "connegative",
        "form-of",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmɑksɑ/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑks̠]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈmɑksɑ/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈmɑkʃɑ]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-ɑks"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑksɑ"
    }
  ],
  "word": "maksa"
}

{
  "etymology_links": [
    [
      "maks",
      "maks#Livonian"
    ],
    [
      "maks",
      "maks#Estonian"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "liv",
        "3": "maks",
        "4": "",
        "5": "pay, fee"
      },
      "expansion": "Livonian maks (“pay, fee”)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "et",
        "3": "maks",
        "4": "",
        "5": "pay, fee"
      },
      "expansion": "Estonian maks (“pay, fee”)",
      "name": "uder"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Livonian maks (“pay, fee”) or from Estonian maks (“pay, fee”), already mentioned in 17th-century dictionaries.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "maksa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "or",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "noun",
        "3": "4th declension",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "or",
        "cat2": "",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "head": "",
        "head2": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "maksa f (4th declension)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "4th"
      },
      "expansion": "maksa f (4th declension)",
      "name": "lv-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "maks",
        "2": "a",
        "3": "4th",
        "extrawidth": "-60"
      },
      "name": "lv-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "maks",
        "2": "a",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "drop-v": "",
        "keep-s": "",
        "x": "-60"
      },
      "name": "lv-decl-noun-4"
    },
    {
      "args": {
        "1": "maksa",
        "10": "maksām",
        "11": "maksā",
        "12": "maksās",
        "13": "maksa",
        "14": "maksas",
        "16": "",
        "2": "maksas",
        "3": "maksu",
        "4": "maksas",
        "5": "maksas",
        "6": "maksu",
        "7": "maksai",
        "8": "maksām",
        "9": "maksu",
        "type": "4th",
        "x": "-60"
      },
      "name": "lv-decl-noun-table"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "maksājums"
    },
    {
      "word": "maksātājs"
    },
    {
      "word": "maksātāja"
    },
    {
      "word": "maksāt"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latvian entries with incorrect language header",
        "Latvian feminine nouns",
        "Latvian fourth declension nouns",
        "Latvian lemmas",
        "Latvian nouns",
        "Latvian terms borrowed from Livonian",
        "Latvian terms derived from Estonian",
        "Latvian terms derived from Livonian",
        "Latvian terms with usage examples",
        "Latvian undefined derivations",
        "Pages with 6 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              12,
              17
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              12,
              15
            ]
          ],
          "english": "to work for pay",
          "text": "strādāt par maksu",
          "translation": "to work for pay",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              5,
              10
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              5,
              8
            ]
          ],
          "english": "rent pay",
          "text": "īres maksa",
          "translation": "rent pay",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              7,
              12
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              11,
              14
            ]
          ],
          "english": "membership fee",
          "text": "biedru maksa",
          "translation": "membership fee",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              7,
              12
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              9,
              12
            ]
          ],
          "english": "entrance fee",
          "text": "ieejas maksa",
          "translation": "entrance fee",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              15,
              20
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              10,
              13
            ]
          ],
          "english": "insurance fee",
          "text": "apdrošināšanas maksa",
          "translation": "insurance fee",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              11,
              16
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              19,
              23
            ]
          ],
          "english": "(bus, train, etc.) fare",
          "text": "braukšanas maksa",
          "translation": "(bus, train, etc.) fare",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              11,
              17
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              17,
              20
            ]
          ],
          "english": "entrance without fee (= free admission)",
          "text": "ieejas bez maksas",
          "translation": "entrance without fee (= free admission)",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              6
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              0,
              4
            ]
          ],
          "english": "toll roads",
          "text": "maksas ceļi",
          "translation": "toll roads",
          "type": "example"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              6
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              0,
              9
            ]
          ],
          "english": "pay(ment) voucher",
          "text": "maksas ceļazīme",
          "translation": "pay(ment) voucher",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "pay, payment, fee, fare, toll"
      ],
      "links": [
        [
          "pay",
          "pay"
        ],
        [
          "payment",
          "payment"
        ],
        [
          "fee",
          "fee"
        ],
        [
          "fare",
          "fare"
        ],
        [
          "toll",
          "toll"
        ]
      ],
      "tags": [
        "declension-4",
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈmaksa]"
    },
    {
      "audio": "lv-riga-maksa.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/ba/Lv-riga-maksa.ogg/Lv-riga-maksa.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/ba/Lv-riga-maksa.ogg"
    }
  ],
  "word": "maksa"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "maksa",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "mak‧sa"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "mak‧sa"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Polish",
  "lang_code": "pl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 6 entries",
        "Pages with entries",
        "Polish 2-syllable words",
        "Polish entries with incorrect language header",
        "Polish non-lemma forms",
        "Polish noun forms",
        "Polish terms with IPA pronunciation",
        "Rhymes:Polish/aksa",
        "Rhymes:Polish/aksa/2 syllables"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "maks"
        }
      ],
      "glosses": [
        "genitive singular of maks"
      ],
      "links": [
        [
          "maks",
          "maks#Polish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmak.sa/"
    },
    {
      "rhymes": "-aksa"
    }
  ],
  "word": "maksa"
}

{
  "descendants": [
    {
      "lang": "Estonian",
      "lang_code": "et",
      "word": "maks"
    },
    {
      "lang": "Finnish",
      "lang_code": "fi",
      "word": "maksa"
    },
    {
      "lang": "Ingrian",
      "lang_code": "izh",
      "word": "maksa"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "North Karelian",
          "lang_code": "krl-nor",
          "word": "makša"
        },
        {
          "lang": "South Karelian",
          "lang_code": "krl-sou",
          "word": "makša"
        }
      ],
      "lang": "Karelian",
      "lang_code": "krl"
    },
    {
      "lang": "Livonian",
      "lang_code": "liv",
      "word": "maksā"
    },
    {
      "lang": "Livvi",
      "lang_code": "olo",
      "word": "maksu"
    },
    {
      "lang": "Ludian",
      "lang_code": "lud",
      "word": "maks"
    },
    {
      "lang": "Veps",
      "lang_code": "vep",
      "word": "maks"
    },
    {
      "lang": "Võro",
      "lang_code": "vro",
      "word": "mass"
    },
    {
      "lang": "Votic",
      "lang_code": "vot",
      "word": "mahsõ"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*mëksa",
      "Reconstruction:Proto-Uralic/mëksa"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*mëksa"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *mëksa",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Uralic *mëksa.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-decl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "maksa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksadën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoidën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksada",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoida",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksassa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksahna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoissa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoihna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksasta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoista",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksahën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoihën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksalla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoilla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksalta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoilta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksalën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksalëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoilën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoilëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksana",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoina",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoiksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksanëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoinëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksatta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksoitta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "maksa"
      },
      "name": "urj-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/maksa",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
        "Proto-Finnic lemmas",
        "Proto-Finnic nominals by type/a-oi",
        "Proto-Finnic nouns",
        "Proto-Finnic terms derived from Proto-Uralic",
        "Proto-Finnic terms inherited from Proto-Uralic",
        "urj-fin-pro:Body"
      ],
      "glosses": [
        "liver"
      ],
      "links": [
        [
          "liver",
          "liver"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "maksa"
}

Download raw JSONL data for maksa meaning in All languages combined (47.0kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-10-03 from the enwiktionary dump dated 2026-09-02 using wiktextract (1a05e46 and e3d6d4e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.